Tadej Pogacar zwycięzcą Tour de France!

To był wyjątkowy Tour de France, rozgrywany w nietypowym terminie i trudnych okolicznościach, związanych ze stanem ogólnoświatowej pandemii. Zwycięzcą wyścigu okazał się debiutant, 22-letni Słoweniec Tadej Pogacar, który wyprzedził swojego rodaka Primoza Roglica i Australijczyka Richiego Porte.

Tour został zdominowany przez dwóch Słoweńców, którzy świetnie radzili sobie w górskich etapach. Do pewnego momentu dotrzymywali im kroku kolarze kolumbijscy, ale ostatecznie żaden z nich poważnie nie zagroził słoweńskiej dwójce. Rywalizacja między rodakami rozstrzygnęła się dopiero na etapie jazdy indywidualnej na czas, który miał dramatyczny przebieg. Prowadzący do tej pory w klasyfikacji generalnej Roglic, z przewagą 57 s. przed Pogacarem, wydawał się murowanym faworytem do końcowego zwycięstwa. Pogacar jednak nie dał za wygraną, pojechał tak znakomicie, że wygrał etap jazdy indywidualnej na czas i wyprzedził swojego kolegę z reprezentacji o niemal dwie minuty. Dla Roglica była to dramatyczna klęska, z której długo nie mógł się pozbierać. Za to Pogacar eksplodował na mecie z radości.

To pierwszy w historii Tour de France triumf kolarza ze Słowenii, Pogacar jest też drugim w historii najmłodszym zwycięzcą wyścigu. Słoweniec zdobył również białą koszulkę, dla najlepszego młodzieżowca i w czerwone grochy, dla najlepszego górala. Z wyścigu, po nieudanych etapach górskich, wycofał się ubiegłoroczny triumfator Egan Bernal. Dla nas miłym akcentem było wygranie jednego z etapów przez Michała Kwiatkowskiego i udział w gronie ekip polskiej grupy CCC.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *