Sześć medali Polaków na Mistrzostwach Świata w lekkoatletyce

Na Mistrzostwach Świata w lekkoatletyce, rozgrywanych w katarskim Doha, Polscy zawodnicy zdobyli sześć medali i zajęli jedenaste miejsce w klasyfikacji medalowej.

Do Kataru nie pojechało kilka naszych gwiazd, które z różnych przyczyn nie mogły wystartować na mistrzostwach. Zabrakło przede wszystkim Anity Włodarczyk, leczącej kontuzję, a także męskiej sztafety 4X400, Joanny Jóźwik, czy Sofii Ennaoui. Niektórzy zawodnicy wracali po kontuzjach i nie byli w najwyższej formie, a niektórzy z formą wyraźnie nie trafili. Do finału biegu na 800m nie awansował Adam Kszczot, w kwalifikacjach rzutu dyskiem odpadł Piotr Małachowski, w kwalifikacjach pchnięcia kulą Michał Haratyk, a w kwalifikacjach skoku o tyczce Paweł Wojciechowski. W takiej sytuacji wynik medalowy jest więc optymalny i odpowiada poziomowi naszej kadry. Trzeba pamiętać, że termin tych mistrzostw jest dość nietypowy, wszystko ze względu na warunki klimatyczne panujące w Katarze. Wielu sportowców jest już w tym okresie po sezonie i narzeka na różnego rodzaju urazy, bądź spadek formy. Nigdy wcześniej nie przygotowywali się do szczytu formy w październiku. Poza tym, warunki klimatyczne dają się we znaki, szczególnie Europejczykom. Z europejskich ekip wyprzedziły nas tylko Wielka Brytania, Niemcy i Holandia, które wprawdzie nie miały więcej medali, ale o lepszych kolorach.

Ponownie przekonaliśmy się, że lekkoatletyka to przede wszystkim „reszta świata”, a Europa często ogląda jej plecy. W biegach dominują Afrykanie, Amerykanie i Jamajczycy, Europa stara się przede wszystkim rywalizować w konkurencjach technicznych. Polskie medale opierają się głównie na młociarzach, choć miłą niespodzianką jest brąz Marcina Lewandowskiego w biegu na 1500m, dystansie zdominowanym przez Afrykanów. Złoto znów obronił Paweł Fajdek, to już jego czwarty tytuł mistrzowski w karierze i czwarty z rzędu, niespotykany wyczyn. Wspaniale pobiegły polskie sprinterki w sztafecie 4x400m, bijąc rekord Polski aż o 2 sekundy.

Medale Polaków:

Złoto – Paweł Fajdek, rzut młotem, 80.50m
Srebro – Joanna Fiodorow, rzut młotem, 76.35m (PB)
Srebro – sztafeta 4×400 kobiet, 3:21.89, rekord Polski
Brąz – Piotr Lisek, skok o tyczce, 5.87m
Brąz – Wojciech Nowicki, rzut młotem, 77.69
Brąz – Marcin Lewandowski, 1500m, 3:31.46, rekord Polski

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *