Losowanie grup eliminacji Mistrzostw Świata 2018

W sobotę, w Petersburgu, odbyło się losowanie grup eliminacji do Mistrzostw Świata w piłce nożnej w 2018 roku. Polska trafiła do grupy z Rumunią, Danią, Czarnogórą, Armenią i Kazachstanem, unikając tym samym największych piłkarskich potęg.

Jest to niewątpliwie jedna z najłatwiejszych grup eliminacyjnych, którą Polska mogła wylosować i najłatwiejsza grupa eliminacyjna od lat. Nie będzie meczów z Anglią, Niemcami, czy Holandią albo Portugalią, czyli kopciuszka z potentatem, za to wiele konfrontacji z drużynami na równym poziomie. Zapewne wszystkie drużyny w grupie cieszą się z takiego losowania, bo mają nadzieję na pierwszy od lat lub historyczny awans na Mistrzostwa Świata. Trzeba bowiem zaznaczyć, że żadna z tych ekip nie grała na ostatnim mundialu. Rumunia lata świetności ma już dawno za sobą, Hagi, Petrescu, Popescu, Raducioiu czy Moldovan czarowali nas na mistrzostwach w Stanach Zjednoczonych, w 1994 roku… Duńczycy na mistrzostwach byli ostatnio w RPA, ale nie zdołali wyjść z grupy, nie zachwycają też już grą jak w latach 90-tych, są solidni, ale nie błyskotliwi. Czarnogórcy to nasi rywale z poprzednich eliminacji, przeciwnik niezwykle twardy, zadziorny, waleczny, o sporych umiejętnościach i ambicjach, szalenie niebezpieczny, ale na pewno do pokonania. Ormianie, ze swoją największą gwiazdą Henrichem Mchitarjanem, dobrym znajomym naszych kadrowiczów z Borussi, to rywal również wymagający, choć nie prezentujący wysokiego poziomu piłkarskiego. Kazachstan to z kolei przeciwnik nieprzewidywalny, waleczny, solidny w obronie, ale nigdy nie aspirujący do awansu z grupy.

Każdy z tych rywali będzie na pewno stawiał zaciekły opór i walczył przez okrągłe 90 minut. Jednak każdy z nich jest do pokonania przez naszą kadrę. Najważniejsze jest to, że nie ma kogoś niedoścignionego, kto będzie wygrywał z każdym i pewnie prowadził w grupie z dużą przewagą. Taka sytuacja odbiera nadzieję innym ekipom, działa demotywująco. W wyrównanej grupie każdy ma szanse, będzie dużo remisów, zacięta walka i zdecydowanie łatwiej walczyć, nawet o pierwsze miejsce i bezpośrednią kwalifikację.

 

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *